Where to go on Liptov ?

LIPTOV

Liptov je nádherný horský región na severe Slovenska. Špecifikom regiónu Liptov je spojenie hôr a vody. Ak niekto hľadá letnú dovolenku spojenú s vodou, tak Liptov je výborná voľba. Aj vďaka stredisku Jasná Nízke Tatry je Liptov top regiónom na lyžovanie. Ako jediné stredisko na Slovensku môže Jasná hostiť svetový pohár v lyžovaní. Poslednýkrát to bol v roku 2016 svetový pohár v lyžovaní žien a boli tu také hviezdy ako Mikaela Shiffrin, Veronika Velez – Zuzulová aj rodáčka z Liptova Petra Vlhová. Liptov je pestrý a na Liptove môže byť každý deň iný.

Liptov a voda

V srdci regiónu Liptov je vodná nádrž Liptovská Mara, ktorá priam evokuje pobyt pri mori. Okrem toho návštevníci na Liptove nájdu množstvo termálnych, minerálnych prameňov. K najznámejším lokalitám s prírodnými termálnymi prameňmi patrí Liptovský Ján. Na opačnej strane Liptova lákajú Kúpele Lúčky s liečivou vodou. Zábava aj relax je skvelá aj v akvaparkoch. Tatralandia v Liptovskom Mikuláši ponúka množstvo toboganovbazénov s čírou, termálnou, aj slanou morskou vodou a vďaka Tropical Paradise s priehľadnou strechou si dovolenkári užijú leto a tropické teploty za každého počasia a dokonca aj surfovaciu vlnu. Bešeňová sa pýši najväčším množstvom bazénov, najdlhším toboganom, najväčším saunovým domom, ale aj bazénom s morskými vlnami. Obrovským lákadlo sú tunajšie saunové ceremoniály či už denné alebo aj nočné. Atraktívnej vody je na Liptove skutočne veľa aj vďaka tunajším divokým riekam.

Liptov a hory

Liptov obkolesujú hory zo všetkých strán – Nízke Tatry, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Chočské vrchy a Veľká Fatra. Turistika v nich je zameraná skôr na stredne a menej fyzicky zdatných turistov a vďaka lanovkám na Chopok aj Malinô Brdo potom zvládajú výlety na hory aj najmenšie deti. Tunajšie hory sú rajom aj pre cyklistov. Liptov ponúka zhruba 800 km značených cyklotrás, kde si podľa náročnosti každý nájde vhodný terén. Ideálne, keď sa Liptov brázdi na horskom bicykli, hitom sú ale elektrobicykle. Na svoje si prídu na Liptove aj milovníci cestnej cyklistiky, pretože výhľady sú tu nádherné.

Liptov a prírodné krásy

Tak ako Liptovu nadelila do vienka príroda krásy na zemi, tak nešetrila ani pod ňou. Tunajšie jaskyne patria k najkrajším aj najviac navštevovaným. Podzemné krásy reprezentujú najvýraznejšie Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa zase kombinuje sintrové a ľadové útvary na jednom mieste. Rodiny s deťmi si obľúbili aj Stanišovskú jaskyňu v Liptovskom Jáne, kde ich jaskyniari vybavia čelovými lampami a pútavo prevedú podzemnými krásami.

Aký by to bol Liptov bez halušiek, ovčieho syra a žinčice? Tie môžu návštevníci vyskúšať v mnohých salašoch a kolibách. Bohatú históriu a ťažký život tunajších ľudí reprezentujú liptovské skanzeny. Skanzen v Pribyline a obec Vlkolínec, ktorá je aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

 

Apartmány Pod Chopkom ***