Liptov a hory

Liptov obkolesujú hory zo všetkých strán – Nízke Tatry, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Chočské vrchy a Veľká Fatra. Turistika v nich je zameraná skôr na stredne a menej fyzicky zdatných turistov a vďaka lanovkám na Chopok aj Malinô Brdo potom zvládajú výlety na hory aj najmenšie deti. Tunajšie hory sú rajom aj pre cyklistov. Liptov ponúka zhruba 800 km značených cyklotrás, kde si podľa náročnosti každý nájde vhodný terén. Ideálne, keď sa Liptov brázdi na horskom bicykli, hitom sú ale elektrobicykle. Na svoje si prídu na Liptove aj milovníci cestnej cyklistiky, pretože výhľady sú tu nádherné.

Liptov a prírodné krásy

Tak ako Liptovu nadelila do vienka príroda krásy na zemi, tak nešetrila ani pod ňou. Tunajšie jaskyne patria k najkrajším aj najviac navštevovaným. Podzemné krásy reprezentujú najvýraznejšie Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa zase kombinuje sintrové a ľadové útvary na jednom mieste. Rodiny s deťmi si obľúbili aj Stanišovskú jaskyňu v Liptovskom Jáne, kde ich jaskyniari vybavia čelovými lampami a pútavo prevedú podzemnými krásami.

Aký by to bol Liptov bez halušiek, ovčieho syra a žinčice? Tie môžu návštevníci vyskúšať v mnohých salašoch a kolibách. Bohatú históriu a ťažký život tunajších ľudí reprezentujú liptovské skanzeny. Skanzen v Pribyline a obec Vlkolínec, ktorá je aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO.